V našem průvodci najdete tipy, které vám pomohou vyřešit mnoho problémů spojených s výchovou a výživou vašeho domácího mazlíčka.

 

 Péče a krmení psů

         

 

 Péče a krmení kočekw


 
 
 
 
 
 
Před tím než budete mít štěně doma
 

 
1. Kdy si přivést domů štěně z chovatelské stanice?
 
Celková změna prostředí pro mladého psa může být velmi stresující, takže štěně nemůžete vzít domů dříve než od 8 týdnů jeho života. Dříve musíte koupit všechny nezbytné doplňky, které poskytují pohodlí k životu na novém místě.

 
2. Co potřebuji koupit před přijetím štěněte?
 
Za prvé, je třeba určit místo, kde pes bude schopen se uvolnit. Stojí za připomenutí, že ne může to být místo přímo při radiátoru a pryč z oblastí průvanů. Při koupí pelechu je třeba brát v úvahu cílový růst vašeho domácího mazlíčka, a zvolit pelech větší cca 20 cm, aby se pejsek mohl volně seřadit.
Dalším podstatným prvkem v novém místě jsou miska na jídlo a vodu. Zvažte zakoupení keramické misky nebo z nerezového oceli. Jsou odolnější a bezpečnější než plast, který může být štěnětem prokousnutý.
Hračky, které se chystáte dát psa měli by být navržene přímo pro něj. Běžné hračky můžou obsahovat prvky, které lez snadno odtrhnout a spolknout, což může být nebezpečné pro život a zdraví psa.

 
3. Jak připravit sebe, domov a rodinu na bydlení se psem?
 
Před příchodem nového člena rodiny ujistěte se, že místnost, ve které se bude nacházet štěně, je poměrně přístupná a zabezpečená tak, aby nepředstavovala pro něj nebezpečí. To by mělo zahrnovat řádně zajistěne kabely a mezery mezi nábytkem, kde by zvíře mohlo utkvět.
V případě, že jsou děti v rodině musíte mít na paměti a uvědomovat si, že pes není hračka. Stejně tak by se nikdy nenechálo dítě se psem bez jakékoliv péče - když malé dítě bude trápilo zvíře pes může v obraně kousnout.
 
Výchova a péče
 

 
1. Kdy začit česat psovi srst?
 
Měl by se váš mazlíček zvykat na ošetření od štěněte aby později tyto kroky nebyly pro něj příliš stresující. V závislosti na délce vlasů/srstí vyberte si správný hřeben nebo kartáč a vhodné kosmetiky.

 
2. Jak se starat o psí zuby a uši?
 
Pro ústní hygienu ideální budou pochoutky a kostí ke žvýkání, které zabraňují tvorbě zubního kamene. Chcete-li zabránit zubním onemocnění vašeho domácího mazlíčka, můžete 1-2 krát týdně jemně čistit zuby kartáčkem a zubní pastou pro psy.
Psí uši jsou obzvlášť citlivé na zánět, který může vést k plísňové infekci, a proto důležitou součástí péče o vašeho domácího mazlíčka je pravidelné čištění uší pomocí vyhrazených tekutin. Vezměte prosím na vědomí, že nesmíte používat kosmetické tyčinky pro péči o uší u psů, protože mohou být nebezpečné pro jejich zdraví.

 
3. Jak oříznout psovi drapy?
 
Systematické ořezávání drápů také může být velmi stresující pro psa, a proto je dobře psa zvykat na něj již od útlého věku. Při této proceduře se používají speciální kleště. Měli byste být velmi opatrní, když při zkracování drápu je snadno zvířeti ublížit. Pokud si nejste jisti, že jsme schopni skutečně provést tuto činost nebo pokud drápy mazlíčka jsou velmi tmavé, nejlépe na stříhání drápků zeptejte se svého veterináře.

 
4. Čím krmit psa?
 
Měli bychom vědět, že pes potřebuje bílkoviny, vápník a další minerály v mnohem vyšší hodnotě, než té které jsou obsaženy v lidské stravě. Pokud nemáte dostatečnou vědu o výživě psa domací přípravě jídel pro něj může ukončit sníženou imunitou a zvýšeným rizikem onemocnění.
V obchodech existuje mnoho krmivo, kterých pestrá skladba nám umožňuje vybrat vhodné krmivo pro plemeno, velikosti a stáří.
Ve zvláštních případech, veterinář může doporučit speciální dietu například pro psy trpící alergií, obezitou, cukrovkou nebo onemocněním močových cest.

 
5. Jak naučit psa čistotu?
 
Před prvním setkání se štěnětem naleznete u profesionálních průvodců informace jak se věnovat výchově psa. Mělo by se také domluvit schůzku s behavioristou a surfovat po internetu po tematických fórech kde majitelé domácích zvířat často se podělí na své zkušeností.
V průběhu učení čistoty pamatujte, že zdůraznění a šikanování negativně ovlivňuje vztah s domácím zvířetem. V případě, že pes přiřadí úzkost k fyziologickým potřebám, může to mít za následek konzumace výkalů nebo dokonce neschopnost k odevzdání moče a výkalů. Chcete-li aby štěně ulevovalo si na určené místo měli byste si je nejprve pozorovat, zda se netočí kolem domu čichájíc a pak vézt je na místo určené k fyziologickým potřebám. Za účelem dosažení tohoto cíle se můžou ukázat, v uzavřených prostorách, vhodné hygienické podložky a přípravky proti páchu a stopám moče. Po každém střevním pohybu štěně by mělo být odměněno vhodně zvolenou lahůdkou.

 
6. Kdy a jak dozráva fena?
 
Hárání u feny je signál jeji fizické dospělosti a začíná mezí šestým a dvanáctým měsícem věku. Vyskytuje se dvakrát ročně, trvá 21 dnů. Obchod nabízí speciální kalhotky pro feny, který pomůžou udržovat byt v čistotě.

 
7. Proč sterilizovat/kastrovat psa/fenu?
 
Pokud neplánujete chov stojí za zvážení, ve spojení s veterinárním lékařem, sterilizace feny či kastrace psa. Díky sterilizací se vyhnete genitálním nemocim a imaginárnímu těhotenství u fen, kastrace zabrzdí psí hyperaktivitu.

 
8. Jak lze připravit fenu k roli matky?
 
Při plánování chovu měli byste jít k veterináři k posouzení zdraví a kondici feny. Vezměte prosím na vědomí, že násobení je další odpovědnost a zvýšené náklady na dobré životní podmínky zvířat a rozhodnutí nikdy neměli brát na lehkou váhu.

 
9. Kdy odčervit psa a jak bojovat s parazity?
 
Pravidelné odčervování psa může zabránit výskytu parazitů u zvířete. Proti červům bydlícím na povrchu kůže užitečné budou různé druhy preventivních opatření. Přípravky obsahující permethrin, imidakloprid a pyriproxyfen účinně zabrání blechám. Pro boj s klíšťaty, které přenaší babesiosis užitečné budou, k dostání v obchodech, odstrašující prostředky a určené k extrakci pavoukovců pinzety.

 
10. Kdy a proti čemu očkovat psa?
 
Očkování psů používáme jako preventivní opatření podle vakcinačního schématu, které stanoví veterinární lékař. Očkování proti vzteklině je povinné a musí být provedeno po ukončení druhého měsíce života štěněte.
 

 
11. Proč můj pes je výkaly?
 
Stravování vlastních výkalů není pro psa škodlivé a stane se většině psů. Dospělé psy přitahováne silnou vůní dělájí to ze zvědavosti. Štěňata dělájí to, protože mají strach z trestu, stejně jako dospělé psy, kterým se vykalí doma. Pokud váš pes žere výkaly jiných psů, může se nakazit parazity. Chcete-li zabránit tomu, aby pes konzumovat výkaly posypete je speciálním práškem s hořkou chutí, který je k dostání v obchodem s chovatelskými potřebami.
 

 
12. Co mám dělat kdy pes má strach před bouřkou?
 
Mnoho psů má z bouřky strach včetně hromů, blesků a déště. Často při té přležitosti mazlíme a objímáme psa, ale neměli bychom to dělat. Ukázujeme mu, že bouře je opravdu důvod k strachu. Nejlepším řešením je odvrátit psí pozornost a pobídnout k hrání.

 
13. Jaké jsou příznaky starnutí psa?
Psi, kteří celý svůj život byli zdraví náhle můžou začít churavit. Nejběžnější poruchy spojené s věkem zahrnují artritidu a svalovou tuhost. Velký a měkký pelech poskytne zvířeti příjemný odpočinek. V případě, že pelech není načechraný dost, můžeme dát pejskovi dodatečně polštář.

 

 
 
 
Správná strava je klíč
 

 
1. Co by měla obsahovat psí dieta?
 
Potřeba bílkovin, tuků a minerálních látek se liší vzhledem k věku, plemenu a velikosti zvířete. Mezi hlavní živiny patří bílkoviny, tuky, sacharidy, minerály, vitamíny a voda.

 
2. Jaký je nárok na bílkoviny a s čím je svazán jejich nedostatek?
 
Bílkoviny jsou organické sloučeniny složené z aminokyselinových zbytků.
Pro správné fungování psího těla nutné budou aminokyseliny jako: arginin, histidin, leucin, isoleucin, lysin, fenylalanin, tyrosin, tryptofan, threonin, valin, methionin, cystein.
Deficit proteinu může vést k bílkovinové podvýživě, ale také častým problémem je nedostatek methioninu a cysteinu, které jsou zodpovědné za tvorbu proteinů kůže a vlasů/srstí.

 
3. Co podporuje psí kůže a imunitní systém, a co poskytuje energie?
 
Primárním zdrojem energie pro psa jsou tuky, které poskytují esenciální mastné kyseliny, zlepšují řádné fungování pokožky a imunitního systému.
Složené z uhlíku, vodíku a kyslíku sacharidy ukládájí energie, kterou je glukóza. Vlákniny,jedna z frakcí sacharidů, udržují zdraví gastrointestinálního traktu. Rozlišujeme vlákniny rozpustné a nerozpustné. První kvasí, což přispívá k růstu bakteriální flóry. Nerozpustné vlákniny nejsou předmětem procesu kvašení, a díky tomu se zvířata můžou řádně vyprázdnit.

 
4. Které vitamíny potřebuje pes?
 
Nezbytné pro udržení zdraví vitamíny jsou obsaženy v hotovém krmivu v množství a poměru, které je obtížné posoudit kdy se jídlo vaří doma. Vitamíny A, D, E a K jsou rozpustné v tucích a odpovídají za zdravý zrak, kosti a antioxidačních funkcí. Ve vodě rozpustné vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12 jsou nezbytné pro chemickou reakci např. v nervovém vedení.

 
5. Které minerály jsou psů nezbytné?
 
Fosfor, vápník, sodík, draslík, hořčík a chlor, jsou základní makroživiny ve stravě každého psa. Stopové prvky nutné pro správné fungování organismu: železo, zinek, měď, jód, mangan a selen.

 
6. Za co stojí važení psu domacího krmení?
 
Mnozí z nás si myslí, že važení plně hodnotného jídla ve své vlastní kuchyni není těžké, ale proto, že je obtížné vypočítat množství vitamín a proteinů zvíře může trpět nedostatkem některých látek.
Hotové krmivo má dostatečné množství kalorií, bílkovin, tuků, vitamín a minerálních látek potřebných pro správné fungování těla každého psa.

 
7. Čím a kdy mám krmit psa?
 
Jak u lidí tak i u psů, podávání jídla v pevně stanovenou dobu, je velmi důležité. Pokud nejste schopni se o to postarat zvažte si nákup automatického podavače, který sám naplní psí misku.
Každé krmivo je jiné, liší se nejen chutí, ale především složením. Výrobci krmiv na zadní straně obalu uvadějí doporučené dávkování. Měli bydte zvážit psa a dát mu množství krmiva v souladu s pokyny na obalu.

 
8. Co by neměl jíst můj pes?
 
Mnohé z těchto výrobků, které každý den konzumujeme představují nebezpečí pro zdraví psa. Čokoláda má špatnou pro srdce theobrominu. Hrozny a rozinky můžou vést k život ohrožujícímu poškození ledvin a brambory mají nepříznivý vliv na nervový systém a močové cesty.
Nejčastější psí nemoce
 

 
1. Čeho příznakem může být svrbení a zarudlá psí kůže?
 
Svědění a zrudla kůže může být příznakem jedné z populárních kožních onemocnění jako jsou atopická dermatitida, alergie na blechy nebo potravinová alergie. V posledním případě alergická reakce se může objevit po požití drůbežího/hovězího masa, vajec, mléka, sóji nebo obilí což jsou složky většiny krmiv pro psy a kočky. Při potravinové alergií veterinář obvykle předepisuje veterinární, speciální dietu.

 
2. Co dělat když váš pes neochotně chodí po schodech?
 
Vyskytující se u psů problémy a neochota jít nahoru po schodech může znamenat problém s kloubami. Poškození chrupavky je nejčastější u psů stářích a s nadváhou, někdy následovaný úrazami a nehodámi, ale také potkává psy velkých a obřích plemen. Při onemocnění kloubů veterinární lékař může předepsat speciální dietu a léky, doporučí rehabilitaci, která zlepší kvalitu života vašeho domácího mazlíčka.

 
3. Jak zabránit psí obezitě a jak s ní bojovat?
 
Stále více se diagnózuje u psů obezitu což obvykle vede k cukrovce a onemocnění kůže, kloubů a ledvin. K přibývání na váze přispivájí návyky, jako jsou krmení "ze stolu", podávání příliš mnoho jídla a málo pohybu. V případě, že pes začal přibírat na váze měli byste se konzultovat se svým veterinárním lékařem, který předepiše veterinární dietu.

 
4. Co může znamenat žízeň u psa?
 
Onemocnění, které se ze začátku vyskytuje prakticky bez žádné příznaky, je selhání ledvin. Ignorování onemocnění může mít fatální následky a výrazně zkrátit životnost vašeho domácího mazlíčka. Plemena psů, které nejčastěji trpí ledvinami jsou: rotvajler, dalmatin, kokršpaněl, bígl, dobrman a bulteriér. Pokud si všimnete, že zvíře stále více zasahuje do misky s vodou a dává nadměrné množství moči, měli byste okamžitě jít k veterináři.

 
5. Co ​přispívá k zánětu psího močového měchýře?
 
Bakterie, houby a paraziti přispívají k zánětu močového měchýře, který se projevuje zvýšením hematurie a frekvencí močení. K zdiagnozování onemocnění je zapotřebí na krev, moč, RTG a ultrazvuk. Váš veterinární lékař může doporučit speciální dietu a léčbu antibiotiky, lekami protiplísňovými a proti parazitům nebo základní ošetření.

 
6. Co mám dělat, když včela nebo vosa píchne psa?
 
V případě, že hmyz několikrát píchne psa nebo píchne kolem/uvnitř úst měli byste okamžitě jít k veterináři. V případě, že pes byl píchnut v jiné místo odstraňte bodec a kuži vypláchnete studenou vodou a jedlou sodou, což zmírní bolest. Po bodnutí u psa může se objevit alergická reakce, takže měli byste ho pečlivě sledovat.

 
7. Zda suchý nos svědči o nemoci?
 
Není pravda, že suchý psí nos označuje nemoc. Během dne nos může být nebo suchý nebo mokrý. Je to způsobeno sluncem, špatnou cirkulaci vzduchu dokonce odpočinkem kousek od radiátoru. Nemoc často můžete poznát po strupech, které pokrývají povrch nosu a silné žluté, zelené nebo tmavší barvy hnisu.

 
8. Co může způsobit nepříjemný zápach z tlamičky?
 
Důvodu na zápach z tlamy psa je hodně a prot nepodceňujte hodnotu tohoto příznaku. Často problémem jsou vápenné usazeniny na dásních, která se tvoří kombinací sliny, bakterií a zbytků krmiva. Chcete-li zajistit psovi správnou ústní hygieny obraťte se na svého veterinárního lékaře, který vám pomůže vybrat způsob jak předcházet hromadění zubního kamene.
 
 

 

 
 
 
Péče a krmení koček
 

 
1. Jak zjistit zda jsme připraveni přijmout kočku domu?
 
Předtím, než se rozhodnete přijmout kočku, měli byste přemýšlet zda budeme mohli ji věnovat dostatek času a pozornosti. V době naší nepřítomnosti, znuděná kočka je schopná zničit místnost, ve které zostane samá.
Slina, kterou kočka olizava kožíšek může způsobit alergickou reakce. Je třeba vzít v úvahu, že lidé, kteří doposud nepozorováli žádné příznaky mohou vidět první známky alergie.

 
2. Které zboží koupit před tím než kočku budeme mít už doma?
 
Když se rozhodnete žít s kotětem, před jeho příchodem domu, musíte koupit veškeré příslušenství potřebné k péči. Mezi nejdůležitější prvky výbavičky patří miska na vodu a jídlo, pelech, hračky, škrabadlo, kočičí toaleta, stelivo, lopatka a transportér.

 
3. Jak připravit byt na nového bydlícího?
 
Před příchodem nového člena rodiny měli bychom se ujistit, že dům je řádně zajištěn. Je nutné zabezpečit okna a balkón speciální sítí, která zastáví kočku a bude ochranu proti pádů z výšky.

 
4. Jaké rostliny mohou ohrozit naši kočku?
 
Kočky rádi okousavájí rostliny. Spotřeba některých druhů může způsobit vážné žaludeční potíže a dokonce vést ke smrti zvířete. Nebezpečné rostliny je nutné umístit v místě nepřístupném pro kočky.
 
 
 
 
Výchova a péče
 

 
1. Jak se vypořádat s kočičím ostřením drápů?
 
Kočka musí brousit drápy a tím může být zničen nábytek a další vybavení domácnosti. Proto budete potřebovali škrabadlo.

 
2. Jak si vybrat škrabadlo?
 
V závislosti na kočkou preferovaný povrch pro řezání drápů budete řešit volbu škrabadlo. Pokud kočka ničí koberce vyberte si škrabadlo pokryté krytinou; v situaci, že kočka preferuje gauč lepší bude škrabadlo ze sisalu.

 
3. Jak odradit kočku od ničení nábytku?
 
Chcete-li podpořit kočku k používání škrabadla můžete použít přípravky s kočičí šantou. Pokud však kočka si oblibí konkretní nábytek můžete jej odradit pomocí repelentů na ochranu proti škrabání

 
4. Jak můžete pomoci kočce se přizpůsobit novému prostředí?
 
Chcete-li pomoci kočce se přizpůsobit novému prostředí, měli byste zvážit použití kočičích feromonů. Díky rozmanitostí produktů dostupných v obchodech snadno bude najít dobré řešení.

 
5. Jak naučit kočku používat kočičí toaletu?
 
Když se kotě objeví ve svém novém domově na první pohled by mělo vidět toaletu vyloženou podestýlkou. Kočky obvykle nemají problémy s učením se chodit na toaletu, ale je vhodné odměnit je za úspšch.

 
6. Které stelivo je pro kočky nejlepší?
 
V obchodech dostupné jsou různé kočičích podestýlek. Některé mohou vyvolat alergickou reakci nebo kočce prostě nebudou odpovídat což bude signalizovat čuráním vedle toalety. V tomto případě měli byste zvážit změnu na jiný produkt.

 
7. Kdy jít s kočkou k veterináři?
 
Nového člena rodiny byste měli neprodleně uvést k veterináři k posouzení jeho zdravotního stavu, odčervení a očkování.

 
8. Proti kterým nemocím očkovat kočku?
 
Kdy kočka už dosahla osmý týden života a aklimatizace už proběhla měli byste promyslet očkování proti víz tabulka.

Proti vzteklině očkujeme jen kočky, které budou chodit ven.

 
9. Je-li třeba kočka odčervovat?
 
Mezi třetím a šestým měsícem života mělo by se odčervovat mazlíčka co 30 dní. Pak ošetření opakovat každé tři měsíce.
I v případě, že kočka nechodí ven prevence je velmi důležité.

 
10. Jak chránit kočku před blechami a klíšťaty?
 
Běžný obojek není jen estetický doplněk pro vašeho domácího mazlíčka když přivěsíte k němu adresář s místem bydliště kočky. Specializované obojky proti parazitům pomáhají chránit mazlíčka od blech a klíšťat. Malý zvonek a reflexní prvek připojen k obojku vám umožní rychle najít vašeho domácího mazlíčka v domácnosti a na zahradě.
Při výběru obojka pro kočky chodicí ven, měli byste dávat pozor na to, aby byl pružný a elastický - tak aby se kočka mohla snadno osvobodit v případě zachytení o strom nebo jiný předmět.

 
11. Co je lepší pro kočku: obojek nebo postroj?
 
Jestli chcete kočku venčit lepší bude postroj a vodítko, když se kočka trhne tak se neudusí.

 
12. Kdy může kočka mít mlad´ata?
 
Po dosažení šesti měsíců věku kočička je připravena k oplodnění. Těhotenství trvá kolem devěti týdnů, po kterých kočka porodí do šesti mlad´at.

 
13. Proč sterilizovat/kastrovat kočku?
 
 Pokud neplánujete chov sterilizace/ kastrace kočky stojí za zvážení. Díky sterilizací se vyhnete genitálním nemocim a imaginárnímu těhotenství u koček, kastrace zabrzdí kocouří hyperaktivitu.
 
 
 
Správná strava je klíč

 
1. Zda kočka může jíst to co lidé?
 
Vezměte prosím na vědomí, že kočka je masožravec, proto je důležité vybrat dobře vyváženou stravu.
Zapotřebí bílkovin, tuků a minerálních látek se liší vzhledem k věku, plemenu a velikosti zvířete. Mezi hlavní živiny patří bílkoviny, tuky, sacharidy, minerály, vitamíny a voda.

 
2. Zda kočky pijou mléko?
 
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení krmení kočky mlékem je špatné pro jeji zdraví. Kravské mléko obsahuje ve svém složení velké množství laktózy - cukru, pro kterého stravování kočičí tělo není připraveno. Masožravé kočky jsou schopné stravovat jen matčino mléko pak u většiny z nich zmizí enzymů, díky kterému jsou schopne štěpit laktózu. Mléko v dietě kočky může vést k trávicím problémům nebo chronickým průjmům.
Chcete-li aby vaše kočka pila mléko měli byste sáhnout po specializované mléčné výrobků, které jsou navrženy právě pro kočičí organizmus.

 
3. Jaké proteiny jsou nezbytné v kočičí stravě?
 
Bílkoviny jsou organické sloučeniny složené z aminokyselinových zbytků.
Pro správné fungování těla kočky nutné jsou aminokyseliny -
arginin, histidin, eucyna, izoleucin, lysin, fenylalanin, tyrosin, tryptofan, threonin, valin, methionin, cystein, taurin.

 
4. Zda kočka může jíst krmivo určené pro psa?
 
Kočky mají vyšší proteinové požadavky a proto by se nemělo krmit kočku psím krmivem, které může způsobit nedostatek bílkovin.

 
5. Co ​​se sebou nese nedostatek bílkovin ve stravě kočky?
 
Deficit proteinu může vést k bílkovinové podvýživě, ale také častým problémem je nedostatek methioninu a cysteinu, které jsou zodpovědné za tvorbu proteinů kůže a vlasů/srstí.

 
6. Které tuky by měly být zahrnuty do každodenní stravy kočky?
 
Hlavním zdrojem energie pro kočky jsou tuky, které poskytují esenciální mastné kyseliny, jež podporují správnou funkce kůže a imunitního systému.
Kočka neumí zpracovovat obsažené v rostlinných tukach linolové kyseliny na arachidonové kyseliny, které jsou zdojem mastných kyselin omega-6. Omega-6 se nachází ve žloutku a mastném mase. Mokré a suché krmiva pro kočky obsahují vhodnou hladinu arachidonové kyseliny.

 
7. Sacharidy - jak vyvážit kočičí dietu?
 
Složené z uhlíku, vodíku a kyslíku sacharidy ukládájí energie, kterou je glukóza. Vlákniny,jedna z frakcí sacharidů, udržují zdraví gastrointestinálního traktu. Rozlišujeme vlákniny rozpustné a nerozpustné. První kvasí, což přispívá k růstu bakteriální flóry. Nerozpustné vlákniny nejsou předmětem procesu kvašení, a díky tomu se zvířata můžou řádně vyprázdnit.

 
8. Jaké vitamíny a minerály jsou nezbytné pro správné fungování těla kočky?
 
 
Nezbytné pro udržení zdraví vitamíny jsou obsaženy v hotovém krmivu v množství a poměru, které je obtížné posoudit kdy se jídlo vaří doma. Vitamíny A, D, E a K jsou rozpustné v tucích a odpovídají za zdravý zrak, kosti a antioxidačních funkcí. Ve vodě rozpustné vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12 jsou nezbytné pro chemickou reakci např. v nervovém vedení. Fosfor, vápník, sodík, draslík, hořčík a chlor, jsou základní makroživiny ve stravě každé kočky. Stopové prvky nutné pro správné fungování organismu: železo, zinek, měď, jód, mangan a selen.

 
9. Kdy mám dávat kočce dietní doplňky?
 
Čím více minerálů a vitamín krmení pro kočky obsahuje, tím lépe. Pokud je složení stravy chudší důležité je ji správné doplnění. Obchody mají k dispozici doplňky, díky kterým strava přispívá ke zdravému vývoje domácího mazlíčka.

 
10. Zda můžu dát kočce jídlo vařené doma?
 
Mnozí z nás si myslí, že važení plně hodnotného jídla ve své vlastní kuchyni není těžké, ale proto, že je obtížné vypočítat množství vitamín a proteinů zvíře může trpět nedostatkem některých látek.
Hotové krmivo má dostatečné množství kalorií, bílkovin, tuků, vitamín a minerálních látek potřebných pro správné fungování těla každé kočky.

 
11. Krmivo suché a mokré. Které vybrat?
 
Suché krmivo, vyskytující se ve formě třísek, může být obtížné na žvýkání pro malé koťata. V tomto případě je nejlépe míchat je s mokrým krmivem a postupně zvyšovat množství suchého krmiva a snížit množství krmiva mokrého. Krmivo může být navlhčené vlažnou vodou. Krmení kočky suchým a mokrým krmivem působí, že je jeji strava pestrá a spotřeba vody vyšší.
 
 
 
Nejběžnější kočičí onemocnění
 

 

1. Zda škrábání a olizování srstí je vždy příznakem potravinové alergie?

Škrábání a olizování srstí může být příznakem jedné z populárních kožních onemocnění jako jsou atopická dermatitida, alergie na blechy nebo potravinová alergie. V posledním případě alergická reakce se může objevit po požití drůbežího/hovězího masa, vajec, mléka, sóji nebo obilí což jsou složky většiny krmiv pro psy a kočky. Při potravinové alergií veterinář obvykle předepisuje veterinární, speciální dietu.

 

 
2. Co dělat když kočka má problém s pohýbaním?
 
Vyskytující se u koček problémy a neochota jít nahoru po schodech může znamenat problém s kloubami. Poškození chrupavky je nejčastější u koček stářích a s nadváhou, někdy následovaný úrazami a nehodámi. Při onemocnění kloubů veterinární lékař může předepsat speciální dietu a léky, doporučí rehabilitaci, která zlepší kvalitu života vašeho domácího mazlíčka.

 
3. Jak se vypořádat s kočičí obezitou? Jaké jsou nejčastější příčiny?
 
Stále více se diagnózuje u koček obezitu což obvykle vede k cukrovce a onemocnění kůže, kloubů a ledvin. K přibývání na váze přispivájí návyky, jako jsou krmení "ze stolu", podávání příliš mnoho jídla a málo pohybu. V případě, že kočka začala přibírat na váze měli byste se konzultovat se svým veterinárním lékařem, který předepiše veterinární dietu.

 
4. Proč kočka stále více pije a odevzdává zvýšené množství moči?

Onemocnění, které se ze začátku vyskytuje prakticky bez žádné příznaky, je selhání ledvin. Ignorování onemocnění může mít fatální následky a výrazně zkrátit životnost vašeho domácího mazlíčka. Pokud si všimnete, že zvíře stále více zasahuje do misky s vodou a dává nadměrné množství moči, měli byste okamžitě jít k veterináři.

 
5. Co ​​může znamenat krev v moči?
 
Bakterie, houby a paraziti přispívají k zánětu močového měchýře, který se projevuje zvýšením hematurie a frekvencí močení. K zdiagnozování onemocnění je zapotřebí na krev, moč, RTG a ultrazvuk. Váš veterinární lékař může doporučit speciální dietu a léčbu antibiotiky, lekami protiplísňovými a proti parazitům nebo základní ošetřen

Nejsou vůbec žádné překážky aby sledovat a včas zjistit bakteriální infekce testem, který najdete v obchodech s chovatelskými potřebami.

 
6. Jaké jsou příznaky od klišt´ové nemoce?
 
V současné době se odhaduje, že každý třetí klíšt´ přenáší lymskou nemoc. Pokud místo po kousnutí klíštětem je silně zrudlé a vytvoří se kolem něj prsten co nejdříve jděte k veterináři. Lymská nemoc může se také projevit horečkou, nevolností, citlivosti a ztrátou chuti k jídlu.

Kromě lymské nemoci klíšťata mohou přenášet babesiózu, anaplazmózu, klíšťovou encefalitidu a mnoho dalších onemocnění ohrožujících život mazlíčka. Je třeba chránit kočku proti klíšťatům pomocí parazitiky.

 
7. Jak pečovat o kočku po sterilizaci/kastraci?
 
 Sterilizační postup vyžaduje stehy, které jsou většinou rozpustné. Aby kočka nezačala intenzivně olizovat toto místo užitečný bude po operaci např. ochranný oděv, který bude chránit ránu.

 
8. Co může způsobit nepříjemný zápach z tlamičky?
 
Pokud už nějakou dobu cítíte intenzivní zápach z kočičí tlamičky měli byste jít k veterinárnímu lékaři. Příčinou nepříjemného zápachu může být například plak, onemocnění ledvin a zažívací problémy.

 
9. Bezoáry - co je to? Jak lze kočce pomoci?
 
Zvracení, zácpa a přítomnost srstí v kočičích výkalech může znamenat přetrvávající v těle bezoáry. Kromě česání srstí zvířete můžete použit odborné krmivo nebo pasty, které pomohou kočce zbavit se srstí se žaludku.

 

 

Poradna pro majitele psů a koček | Často kladené otázky | Obchodní podmínky | Reklamační řád | Dodání a platba | Kontaktujte nás | O nás | Podmínky akce | Mapa stránek | Psi | Kočky | změna měny na PLN | 100% spokojenost nebo vrácení peněz!
Chat

Vyberte chat